Rychlá prohlídka - Tenkořezná Rámová Pila - Nástroje a Lamely

5. Jaký druh nástrojů lze použít?

Nástroje lze prakticky použít jakékoliv, pokud to umožní jejich způsob uchycení do stroje. Zpravidla používáme stelitové nebo karbidové pilové listy. Pro většinu aplikací vyhovují stelitové pilové listy.

6. Na čem závisí řezná spára (prořez)?

7. Jakou řeznou spáru lze použít?

Řezná spára může být prakticky jakákoliv - její velikost je pouze limitována konstrukcí nástroje a způsobem použití. Velikost řezné spáry rozhodně nezávisí na stroji.

8. Jakou zvolit délku pilových listů?

Délku pilového listu určíme podle výšky řezu (podle šířky lamely). Každá délka pilového listu má svou odpovídající velikost pilového rámečku. Pro délku pilových listů platí obecná pravidla:

Rozměry pilových listů

 

Příklad specifikace stelitových pilových listů NEVA
A
(délka)
B
(šířka)
C
(tělo)
Řezná spára D
(rozteč)
Max.
řezná výška
380 40 0,6 1,05 13 80 mm
... ... ... ... ... ...
555 40 0,9 1,4 15 250 mm

9. Jak ostřit nástroje?

Kvalitní příprava a péče o nástroje je 99% úspěchu při řezání na rámových pilách. Pro kvalitní vybroušení tvaru zubu a docílení konzistentního ostří zubu doporučujeme CNC ostřičky naší výroby. Možnosti jak ostřit jsou následující:

10. Jak změnit tloušťku lamely?

Tloušťka lamely je dána tloušťkou vložky mezi pilovými listy. Např. použijeme pilový list s tělem 0,9 mm a řeznou spárou 1,4 mm. Chceme vyrobit lamelu 4,5 mm -> budeme potřebovat vložky tloušťky 5,0 mm (4,5 + 1,4 - 0,9). Musíme pochopitelně počítat s tolerancí řezání, tj. výsledná tloušťka lamely 4,5 mm bude v následujících tolerancích:

Pilový rámeček s pilami Pilové listy a vložky

11. Lze řezat mokré dřevo?

Tenkořezné rámové pily jsou standardně vybaveny pro řezání suchého materiálu. Mokré dřevo je možné řezat, ovšem některé materiály jako např. mokrý dub vyžadují nainstalovat dodatečné vybavení stroje - chlazení a čištění pilových listů. V některých případech je také potřeba zvolit vhodný druh nástroje.


Zpět Tenkořezná Rámová Pila - 3/6 Další