O nás

Historie firmy NEVA

Jednou z nejstarších živností - pokud sahají staré zápisy - je firma založená roku 1793 panem Václavem Nekutem - NEVA - kolářství a parní pila v Kardašově Řečici.

Firma přecházela desetiletími a z tehdejší malé živnosti (asi 10 zaměstnanců) se zásluhou každého majitele z rodu Nekutů rozrostla v továrnu zaměstnávající v roce 1940 asi 45 zaměstnanců. Tehdy zásluhou posledního majitele - Václava Nekuta - dosáhla firma velkého rozmachu. Firma NEVA vyráběla sportovní potřeby, saně, lyže, hokejky a dále pro potřeby zemědělství vlečné vozy za koně a traktory, stavební kolečka, ruční vozíky, ohýbané loukotě a dále pak obaly pro potraviny i stroje na vývoz. Parní pila produkovala sortiment řeziva pro výrobní a stavební účely. Továrna měla zařízenou i vlastní elektrárnu pro vlastní spotřebu elektrické energie.

Po znárodnění v roce 1952 hospodařily ve firmě Jihočeské dřevařské závody, které se zabývaly pouze výrobou řeziva a obalů pro potravinářské účely.

V roce 1965 se delimitací dostala firma do podniku KOH-I-NOOR, který zde zavedl výrobu tužkárenských polotovarů a řeziva. V této souvislosti byl také započat vývoj strojů pro řezání lamel a tužkárenských polotovarů.

V roce 1991 byla vrácena firma NEVA opět do soukromých rukou. Zachována byla pilařská výroba jak pro prodej komerčního řeziva, tak pro vlastní potřeby, zejména pro výrobu tužkárenských polotovarů. V neposlední řadě zde byla zachována strojní výroba a vývoj strojů pro zpracování dřeva, zejména tenkořezné technologie.

Rozšiřování výroby vedlo po roce 2000 k výstavbě nových hal a nákupu nových technologií. Zejména haly pro montáž strojů, výrobní hala pro CNC třískové obrábění kovů a výrobní linka pro výrobu stelitových pilových listů. Toho času firma NEVA zaměstnávala přibližně 190 zaměstnanců.

Výrobky - převážně stroje - jsou vyváženy do všech zemí světa. Produkty NEVA tak můžete najít po celém světě a to zejména: tenkořezné rámové pily, tenkořezné pásové pily, ostřičky pilových listů, ostřičky pilových pásů, stelitové pilové listy, tvrdokovové pilové listy, atd.

PARTNEŘI
Ogden Group RfsProtech
KONTAKTUJTE NÁS
Facebook Instagram Linkedin Twitter